Şifreleme Yazılımı
Libsodium Şifre Oluşturma, Çözme Yazılımı

Şifreleme Yazılımı

Libsodium, şifreleme, şifre çözme, imza oluşturma, şifre karmaşası ve daha fazlası için yeni ve kullanımı kolay bir yazılım kütüphanesidir.

Libsodium Şifreleme Yazılımı Nedir, Ne işe yarar ?

Sodium, şifreleme, şifre çözme, imza oluşturma, şifre karmaşası ve daha fazlası için yeni ve kullanımı kolay bir yazılım kütüphanesidir. Uyumlu bir API ile taşınabilir, çapraz uyumlu, kurulabilir, ambalajlanabilir bir çatalıdır ve kullanılabilirliği daha da iyileştirmek için genişletilmiş bir API’dir.

Amacı, daha üst düzey şifreleme araçları oluşturmak için gereken tüm temel işlemleri sağlamaktır. Sodyum, Windows (MingW veya Visual Studio, x86 ve x64 ile), iOS, Android, Javascript ve Webassembly gibi çeşitli derleyicileri ve işletim sistemlerini destekler.

Şifreleme için libsodium Yazılım Kitaplığı Kurulumu

Sodyum, makine bağımsız bir başlık seti ile paylaşılan bir kütüphanedir, böylece 3. parti projeler tarafından kolayca kullanılabilir. Kütüphane, paketlemeyi kolaylaştıran autotools kullanılarak oluşturulmuştur. Kurulum önemsizdir ve hem derleme hem de test, birden çok CPU çekirdeğinden yararlanabilir.

Libsodium’un bir tarlasını, tercihen en son kararlı sürümü indirin, ardından ritüeli izleyin:

./configure
make && make check
sudo make install

Farklı dosyalar farklı CPU sınıfları için derlendiğinden ve istenmeyen optimizasyonları önlemek için bağlantı zamanı optimizasyonundan (LTO) kaçınmanız önerilir. Linux’ta, işlem make checkadımda asılı kalırsa, sistem PRG’niz doğru şekilde ekilmemiş olabilir. Lütfen bunu ele almanın yolları için “Kullanım” bölümündeki notlara bakınız.

Libsodium Şifreleme Kütüphanesini Kullanma

Libsodium kullanan bir proje sodium.hbaşlığı içermelidir . Bireysel başlıkların dahil edilmesi ne gerekli ne de tavsiye edilir.

Bu sodium_init()işlev, başka bir işlevden önce çağrılmalıdır. sodium_init()Birden çok kez veya farklı konulardan aramak güvenlidir ; Eğer kütüphane zaten başlatılmışsa hemen bir şey yapmadan 1’e dönecektir.

#include <sodium.h>

int main(void)
{
if (sodium_init() < 0) {
/* panic! the library couldn’t be initialized, it is not safe to use */
}
return 0;
}

İlgili bir şey: – Wycheproof – Bilinen Saldırılara Karşı Crypto Kütüphanelerini Test Edin

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *