ASP Shell nedir ?

ASP Shell Nedir?

Shell kavramı, bilgi güvenliği konusunda aktif olarak kullanılan bir dizi kodu ifade etmektedir. Web sitelerine yüklenen bu kod parçacığı ile okuma, yazma ve güncelleme gibi birtakım yetkilere sahip olmayı sağlamaktadır. Bazen de kullanımına göre siteye host hizmeti sağlayan sunucu tarafında yetkilendirme olanağı tanıyarak host tarafında yönetici haklarına sahip olmayı sağlayabilmektedir. Shell atılan sitede tüm dosya ve klasörler üzerinde yetki sahibi olunarak istenildiği gibi hareket edilebilir. Kullanım amacına göre bilgiler silinebilir, değiştirilebilir ya da yenisi eklenerek yayınlanabilir. Birçok farklı versiyonu bulunan shelllerden asp shell nedir ve ne işe yarar konusundan bahsetmeye devam edeceğiz.

Shell kullanımı uzmanlık bilgisi gerektiren bir husustur. Kodlara hâkim olmayan bir kişi tarafından kullanılmaya çalışıldığı zaman siteye, telafisi mümkün olmayacak şekilde zararla verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle asp shell nedir nasıl atılabilir diyen bir kimsenin mutlaka asp kodlama dilinde oldukça iyi bir geliştirici olması gerekmektedir. ASP Shell atana kimse attığı sitede okuma ve yazma gibi yetkilere sahip olacaktır. Daha sonra bu sitede yetkileri doğrultusunda dilediği gibi değişiklik yapma imkânına sahip olacaktır.

ASP Shell ne işe yarar?

Siteye atılan bu kodlar ile birçok işlev yapılabilir hale gelmektedir. Bu kodlardan site sahipleri çoğu zaman haberdar olamaz ve haliyle de engellemeye yönelik bir müdahalede bulunamazlar. Bu kodlar backdoor çalışarak istenildiği zaman işlevselliği kullanılabilmektedir. Hiçbir kısıtlama olmadan dilediğince hareket edilebilmesi için mutlaka sunucuya root atmak gerekmektedir. Bu sayede tüm yetkileri kısıtlama olmadan elde etmek mümkün olacaktır. Asp shell atabilmek için birçok farklı yöntem kullanılabiliyor. Bunların en yaygın olanları RFI ( Remote File Inclusion ), SQL Injection, Sosyal Mühendislik, Exploitler, site açıkları ve zararlı yazılımlardır. Tüm bu yollardan hakim olunanlar seçilerek asp tabanlı sitelere asp shell atılabilir.

Asp shell nedir ve ne işe yarar sorularına cevap verdikten sonra biraz da nereden temin edebileceğinizden bahsedelim. Siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetine sunduğumuz web sitemizde kısa bir arama yaparak birçok shell kodlarına ulaşabilirsiniz. Asp shell kodları da bunlardan sadece bir tanesi olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *