(Terminal Network)  TELNET nedir, nasıl kullanılır ?

TELNET ( Terminal Network ) Saldırıları nedir ?

Telnet,  internetin  atası  ARPANET  için  geliştirilen  ve  bilgisayarlara uzaktan bağlantı sağlayan terminal yazılımdır. İlk geliştirildiği dönemlerde , bağlantının yapılabilmesi için, kullanıcı ad ı ve şifre gibi bağlantı bilgilerinin  yanı  sıra Telnet  yazılımının  da  yüklü  olması gerekiyordu.

TELNET ( Terminal Network ) komutları {WiNDOWS}

open = Ana bilgisayar ile bir Telnet bağlantısı kurmak için, openanabilgisayaradı komutunu kullanın.

close = Varolan bir Telnet bağlantısını kapatmak için close komutunu kullanın.

display = Telnet İstemcisi için geçerli ayarları görüntülemek için display komutunu kullanın.

send = Telnet sunucu sun a komut göndermek için send komutunu kullanın. Aşağıdaki koı:nutlar desteklenir:

ao:  Çıktı komutunu durdurur.

ayt: “Orada mısın?” komutu.

ese: Geçerli çıkış karakterini ayarlar.

ip: İşlem komutunu keser.

synch: Telnet synch (eşitleme) işlemini gerçekleştirir.

brk: Kesme sinyali gönderir.

Yukarıda listelenen komutlar dışındaki her şey, Telnet sunucusuna bir dize olarak gönderilir. Örneğin, sendabcd komutu, Telnet sunucusuna abcd dizesini gönderir, sunucu da bu dizeyi Telnet oturum penceresine yansıtır.

codeset  = Yalnızca dil Japonca olarak ayarlandığında kullanılabilir. Geçerli kod kümesini, aşağıdakilerden biri olabilen seçeneğe ayarlar:

  • Sh ift JIS
  • Japanese EUC
  • JIS Kanji
  • JIS Kanj i (78)
  • DEC Kanji
  • NEC Kanji

Aynı kod kümesinin uzak bilgisayarda da ayarlanması gerekir. Varsa yılan olarak, Telnet İstemcisi tarama yazı tipi kullanır. Bu kod kümelerinden birini kullanarak uzak bilgisayara erişmeden önce, karakterlerin düzgün şekilde görüntülenebilmeleri için, Telnet İstemcisi’ni bir TrueType yazı tipi kullanacak şekilde yapılandırmanız gerekir.

 

Crlf = Yeni satır modu; RETURN tuşunun 0x0D, 0x0A göndermesine neden olur.

delasbs = Sil, geri tuşu olarak gönderilir.

escapekarakter = Telnet oturum modundan, Telnet komut moduna geçiş yapar. Telnet komut modundayken Telnet oturum moduna dönmek için, ENTER tu şuna basın.

localecho = Localecho’yu açar.

logfilead = Bu oturum için Telnet günlüğünün yazılacağı dosyanın adını belirtir. Dosyanın yolunu belirtmezseniz, dosya geçerli dizinde oluştur ulur. Gün lük dosyasının belirtilmesi, günlüğe kaydetmeyi de etkinleştirir.

Günlüğe Kaydetme = Bu oturum için günlüğe kaydetmeyi etkinleştirir .

mode {console I stream} = İşlem modu.

TELNET ( Terminal Network ) Zaafiyetleri nelerdir ?

Telnet’in ortaya çıktığı dönemler, TCP/IP omurgasının temellerinin atılmadığı dönemlerdi. Haliyle o dönemin şartlarına göre “Güvenli Bağlantı” amacıyla yazılmış olsa bile, günümüzde çok da güvenli olduğu söylenemez . Telnet bağlantılarında, her ne kadar kullanıcı adı ve şifre gibi güvenlik denetimleri olsa bile, bu bilgiler ağda şifrelenmeden, düz­ metin şeklinde görüntülenir. Bu da ağınızı izleyen birilerinin, şifrelerinizi rahatlıkla öğrenebileceği anlamına gelmektedir.

Güvenli iletişim için ortaya çıkarılan Telnet’ in, kullanıcı adı-şifre gibi önemli bilgileri neden şifrelemediğini merak edebilirsiniz. Ama dediğim gibi dönem şartlan, böyle bir güvenlik önlemini gerektirmiyordu. Ağa erişim sağlayan bilgisayarlar, sıradan kullanıcılar tarafından değil, askeri veya akademik kurumlarda kullanılıyordu. Internet kullanımına getirilen güvenlik protokolleri, ağa bağlı kullanıcı sayısının artmasıyla başladı.

 

TELNET ( Terminal Network ) Korunma Yöntemleri Nelerdir ?

  • Alternatif Protokoller Kullanın

Telnet’i kullanmamanız için geçerli nedenler:

  • Bağlantı yapılan iki bilgisayar arasında, bağlantının güvenirliğinden emin olunmaması. Zira telnet bağlantılarında, istemci ve sunucu bilgi­ sayar arasında, trafiği izleyen birilerinin olup olmadığı bile tespit editlemiyor.
  • Telnet yoluyla yapılan iletişimlerde şifreleme yapılmaması. İletişimde kullanılan şifreler bile , şifrelenmemektedir. Bu durum, önceki bölümlerde bahsettiğim paket izleme yazılımları (Wireshark gibi) vasıtasıyla, tüm trafiğin izlenmesine olanak tanıyor.

Tüm bu güvenlik zafiyetlerinden dolayı Telnet’i kullanmamanızı öneririm. Telnet yerine SSH (Secure Shell) gibi protokoller kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *