Sadrazam Shell nedir ?

Sadrazam Shell Nedir?

Sadrazam shell nedir diye merak eden kimseler, internet üzerinden biraz araştırma yaptıklarında karşılarına ülkemizde en yaygın kullanılan shellerden birisi olduğu bilgisi çıkacaktır ilk olarak. Tıpkı diğer shell türlerinde olduğu gibi sadrazam shell de atıldığı web sitesinde read, write ve update gibi yetkilere sahip olmayı sağlar. Bu script backdoor olarak kullanılır ve tespit edilmesi oldukça zordur. Uzman kişiler haricinde tecrübesiz ve yeterli düzeyde bilgi sahibi olmayanlar tarafından kullanıldığı zaman telafisi oldukça güç sorunlara yol açabilecek kadar güçlüdür.
Sadrazam shell atmak bir web sitesinde veya sunucuda okuma, yazma ve güncelleme yapabilme yetkileri almaya yarar. Backdoor denilen arka planda çalışarak kodlara erişmeye ve veri trafiğini izleyebilmeye kadar varan bir dizi yetkilere sahip olmayı sağlar. Bir siteye shell atabilmek için o sitenin açıklarının olması gerekir. İyi niyetli bir şekilde kullanıldığında o açıların kapatılmasını sağlayabilmektedir.

Sadrazam Shell atmak için Remote File Inclusion , SQL Injection, Exploit, Sosyal Mühendislik ile Upload Açıkları, Logger ve Spy Yazılımları kullanılmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak sitelere shell atmak oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Sadrazam shell kullanımı kod diline hâkim olanlar için oldukça kolaydır. Shell komutlarını bilen bir kod geliştirici, web sitesinde sahip olduğu yetkileri kullanarak dilediğince hareket edebilir. Backdoor çalıştığı için çoğu zaman fark edilmez ve uzun süre kalarak kullanılabilir.

Bilgi güvenliği uzmanları shelleri aktif bir şekilde kullanmaktadır. İyi niyetli bir şekilde kullanarak web sitelerindeki ve sunuculardaki açıklıkları tespit ederler. Böylelikle açığın kapatılarak sistemin daha güvenli bir hale gelmesini sağlarlar. Yukarıda bahsi geçen shell atma yöntemlerini etkin bir şekilde kullanırlar. Daha üst düzey sunuculara shell atmak çok zor olduğu için buralara root atılarak yetkiler ele geçirilebilir. Root atma ile ilgili e son gelişmeleri sitemizden takip ederek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
Sadrazam shell nedir ve nasıl atılır gibi sorulara cevap verdikten sonra bu kodları nereden temin edebileceğinizden de bahsetmekte fayda var. Sitemizde yer alan arama bölümüne ilgili anahtar kelimeleri yazarak aratabilirsiniz. Çıkan sonuçlarda sadrazam shell ile ilgili olanları inceleyerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *