R57 Shell nedir ?

R57 Shell xkorpitxshell, hmei7shell, arap shell olarak da bilinmektedir. Genel kullanım amacı siteler arasında geçisi sağlamak, istenilen dosyaları siteye yüklemek ve sitede istediğiniz dosyaya ulaşmak için kullanılmaktadır.  Bu sebepten siteler için büyük bir güvenlik açığını ortaya çıkarmakta olup sürekvli olarak kontrol edilip gerekli temizlemeler yapılması gerekmektedir.

R57 shelli istediğiniz bir siteye yükledikten sonra safe mode off yaparak root ulaşımına erişebilir ve bu sayede sitelerde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. İstediğiniz şifreye ulaşabilir, site içerisinde tüm dosyalara erişim sağlayabilir ve index atabilirsiniz. Denemek amacı ile olsa bile bu shelli kendi sitenizde kullanmanız kötü sonuçlara yol açabilir.

Dosyalara erişim sağladıktan sonra siteye atmak için öncelikli olarak yazma izni açık olan bir dosya bulmanız gerekmektedir. Örneğin wordpress bir web sitesinde bir tema dosya içerisinde yazma izni açık dosya bulduğunuz vakit shelli buraya yapıştırabilirsiniz. Daha sonra yapıştırmış olduğunuz dosya üzerinden shell erişim sağlayabilirsiniz. Atmış olduğunuz shelli safe mode off yaparak buradan sunucuya ulaşıp bütün dosyaları çekebilirsiniz.

Her web sitesinin veya her platformun farklı özellikleri, dosyaları bulunmakta olup yazma erişimi açık olan dosyaları bulmanız zaman alabilmektedir. Bunun için farklı programlar kullanarak yazma erişimine açık dosyaları görebilir ve R57 shelli buradan siteye yükleyebilirsiniz.

R57 shelli genel olarak bir kod yapısına sahip olsada bazı zaman bu kodlar üzerinde gerekli oynamalar yapılmakta ve sizler ne kadar virüs taraması yaparsanız bunları bulamayabilirsiniz. Bunun için sunucunuzu tarayacak en güncel virüs programları kullanmanız gerekebilir. Ayrıca shell yüklenebilecek olan bir dosyanıza yazma erişimi vermemek siteleriniz R57 shellden korumak için güzel bir yöntem olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *