R57 Shell ne işe yarar?

r57 Shell Ne İşe Yarar?

İnternet dünyasının insan yaşantısına soktuğu yazılım, server ve veri tabanı gibi kavramlarla iç içe olan internet kullanıcılarının, başka serverlarda yer alan internet sitesi ya da sayfalara erişim sağlamak amacıyla kullandığı en popüler ve etkili yöntemlerden bir tanesi; “Shell atmak” olarak ifade edilen tekniktir.
Shell atarak başka bir kullanıcının serverına giriş yaparak hosting ve domain bilgilerini açığa çıkartırken kullanılan birçok farklı shell türü mevcuttur.

Bu türler içerisinde ilk ortaya çıkan ve günümüzde de popülerliğini koruyan r57 shell, internet sitesinin temel kodları üzerinde değişim yapabilme yeteneğine sahip bir türdür.Elbette bu noktada akıllara gelen soruların başında “r57 shell ne işe yarar?” gelir. İlk paragrafta da belirtildiği gibi; r57 sheller, farklı internet sitelerinin veri tabanı ve kod satırları üzerinde shelli atan kişiye değişim yapma imkanı sunar.

Bu aşamada r57 shellerin birçok farklı kullanım alanı olduğunu ve bunu shelli atan kişinin amacının belirlediğini ifade etmek gerekir. Sitenin el değiştirmesi, içerik indekslerinin silinmesi ya da kod satırları arasında reklam linkleri yerleştirilmesi belirtilen kullanım alanlarının başına gelir.Hiç şüphesiz shellin türü ne olursa olsun başarıya ulaşma olasılığı ve fayda seviyesi shell atan kişinin bilgi ve becerisiyle doğrudan ilintilidir. Eğer, doğru kod satırlarına eklenmesi gereken sheller eklenir ise kısa süre içerisinde sitenin hosting bilgilerine dahi ulaşılabilir.

R57 Shell kullanmanın faydaları nelerdir ?

Bu bağlamda bakıldığında, r57 shell atacak kişinin ileri düzeyde yazılım bilmesi gerektiğini söylemek yanlış bir ifade olmayacaktır. Shell atacak kişinin iyi düzeyde yazılım bilmesi de çoğu zaman yeterli olmayabilir. Kodların yetersiz kaldığı alanda bireyin sosyal mühendislik yeteneği yani karşısındakinin düşüncelerini tahmin edebilme gibi vasıflar devreye girecektir.

Bir önceki paragraflarda da birçok kez belirtildiği gibi farklı alanlarda kullanılabilen r57 shellerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de, antivirüs programlarının taramalarından kaçabilmeleridir. Özellikle iyi gizlenen sheller virüs taramalarını atlatarak veri tabanında kalıcı bir yer edebilir.

Genel olarak bakılacak olursa; r57 sheller, gerekli donanımlara sahip internet kullanıcıların tarafından kullanıldığı takdirde birçok sitenin hosting ve veri tabanına sorunsuz olarak erişim sağlayabilecek özelliğe sahiptir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *