R57 Shell Nasıl Kullanılır ?

R57 Shell Nasıl kullanılır?

“R57 Shell nasıl  sorusunun yanıtını vermeden önce c99-r57 başta olmak üzere birçok farklı sınıfa ayrıldığını belirtmek gerekir. Basit kullanımı ve etkili olması sebebiyle en sık tercih edilen sınıf r57 shell olmuştur.
Tabi burada c99 ve r57 arasındaki birkaç ufak farktan da bahsetmek doğru olacaktır. c99 shell, veri tabanına erişim ve detay bilgilere ulaşma yönünde bir adım öndeyken, r57 kod satırları üzerinde yaptığı oynamalar ile kendini öne çıkartır. Dolayısıyla shell kullanacak olacak kişinin ihtiyaç alanına göre bir sınıf kullanması daha doğru olacaktır.

“Yazılım dünyasının ilk shelleri arasında yer alan r57’ nin bir diğer avantajı da gelişime açık olması yani kullanıcı bakış açısına göre şekillenebilmesidir.”

Antivirüs programlarının tümünün kara listeye aldığı r57 shell veri tabanı için oldukça tehlikeli bir unsurdur. Bu nedenle de, r57 shellerine karşı gerekli önlemler azami ölçüde alınmaya gayret edilir.
Shelllerin temel işlemi atıldığı sitede atan kişiye birtakım özel yetkiler tanımasıdır. Shell atan kişinin başarısına göre bu yetkiler; okuma, yazma ve silme olabilirken kimi zaman da host yetkileri olabilir. Tabi host yetkilerine erişilebilmesi için detaylı bir shell çalışması yapılmalıdır. Aksi takdirde hostun güvenlik duvarlarının aşılması kolay olmayacaktır.

Hosta erişim sağlayan shellerde, host içerisindeki tüm dosyalar okuma, yazma ve silme işlemine tabi tutulabilir. Bu durum deyim yerindeyse tamamıyla shell atan kişinin insafına kalmıştır. Fakat burada unutulmaması gereken bir husus da; hostun kapalı bir sunucuda olduğu takdirde shell atılabilmesinin daha da zorlaştığı, server rootlandığı takdirde bu işlemin başarılı olabileceğidir.

Etkili bir shell kullanarak güvenlik duvarının aşılabilmesi için ilk şart; shell komutlarına iyi düzeyde hakim olunmasıdır. İnternet sitelerinin birçoğu ufak birkaç yanıltıcı hareket ile güvenlik duvarlarını esnetmekte ve geçişlere izin vermektedir. Sitenin veri tabanında değil de doğrudan host üzerinde yetki sahibi olmak elbette daha geniş yetkiler demektir.

Tüm bunlara bakıldığında; shell atmak isteyen internet kullanıcılarının öncelikli olarak siteye hangi amaçla shell atmak istediğini ve host dosyalarına mı yoksa site veri tabanına mı erişmek istediğine karar vermesi gerektiğini ifade etmek doğru olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *