C99 shell nasıl kullanılır ?

C99 Shell nasıl kullanılır?

Günümüz de web sitesi açmak çok kolay bir hale gelmiş bulunmakta. Site sahiplerinin bilmesi gereken bazı tehlikeler ve alması gereken bazı önlemler var. Bu tehlikelerden biri “C99 Shell” dir. Aynı zaman da bu shellin benzeri olan r57 shell gibi php, asp gibi bir çok benzer sheller var. Shell kelimesinin ne anlamına geldiğini bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım ;

Shell : İstediğimiz herhangi bir web sitesinde bize belirli yetkiler sağlayan bir işlemdir. Bazen tam yetki alamıyoruz bunun için ne yapmamız lazım tarzı sorularla karşılaşabiliyorum. Bunun için sitenin hosting sistemine root olmamız gerekmekte. Aklınıza bir soru daha gelecek ve bu da root olmak ne demek ? Shell atmak istediğiniz sitenin kullandığı hosting firmasına sitenin kullanıcı adı ve şifresini bilerek giriş yapıp daha sonra bilgileri değiştirip kendi üzerinize alırsanız root olmuş olacaksınız. Bu sayede tam yetki almış olacaksınız. Root olmadan alacağınız yetkiler genelde okuma, yazma ve silme olur.

C99 shell ne işe yarar?

C99 Shell ile istediğiniz siteye komut verip rahatlıkla yönetebilirsiniz. Hackerlik mesleğini öğrenmek isteyenlerin genelde ilk olarak öğrendikleri program C99 shell’ dir. Bu program sayesinde belirlediğiniz sitenin yöneticisi olmasanız dahi birden fazla komut vererek bazı değişiklikleri yapabilirsiniz. Hemen hemen güncel olan tüm virüs programları tarafından C99 shell zararlı bir virüs olarak algılanır ve silinir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *